Výroba OSB terária - vyměření desek a jiné rady

Výhody OSB terárií na rozdíl od klasických skleněných jsou především v cenové dostupnosti. Platí pravidlo, že čím větší rozměry terária, tím bude výroba z OSB desek levnější. Tyto desky mají daleko větší pevnost než klasická terária ze skla, nehrozí tedy poškození při pádu ani při neopatrné manipulaci. Výhodou, kterou zmiňují zkušení chovatelé terarijních zvířat je, že OSB terária můžete stavět na sebe bez jakéhokoli omezení, což u skleněných není možné. Nepotřebujete samostatný a často drahý stojan, stačí je jen posadit na sebe, což umožňuje mnohem lepší využití i ve velmi malých prostorech.

Zajímavostí je, že kvalitní OSB desky jsou ošetřeny proti vlhkosti a jsou tedy vhodné i pro použití ve vlhkém prostředí, které je pro většinu terarijních zvířat nutností. Desky lze opatřit dalším nátěrem proti vlhkosti, silikonem utěsnit spáry s elektroinstalací, či jinak přizpůsobit individuálním požadavkům. Výrobu OSB terárií lze provést v různých velikostech a i celistvých terarijních sestavách. Lze do nich jednoduše zabudovat jakékoli pozadí a zakrýt tak nevzhlednou elektroinstalaci. Terária vyrobená z OSB desek snesou tvrdší zacházení a nemusíte se tedy bát jejich poškození, které je bohužel spojeno s terárií ze skla.

Nezapomeňte, že i mezi OSB deskami jsou rozdíly a je nutné důvěřovat ověřeným značkám a dodavatelům. Pokud zakoupíte OSB desky Superfinish ECO z naší nabídky, tak vám bude terárium sloužit řadu let. S jejich použitím vám samozřejmě rádi poradíme.

Pokud se pustíte sami do stavby terária z OSB desek, budete mít pravděpodobně problémy se správným vyměřením vzhledem k jejich tloušťce (minimálně při prvním pokusu vyrobit si pěkné OSB terárium). Pokud jde o klasické, jednoduché, obdélníkové terárium s přední prosklenou stranou, tak lze využít následující soubor, který nám pomůže vypočítat potřebnou tloušťku desek. Stačí v tabulce do šedivých políček zadat rozměry budoucího terária, tzn. délku, šířku a výšku. K tomu zadat tloušťku OSB desky a dostanete ihned rozměry OSB desek pro dno, vršek, zadní stěnu, boky a přední lišty. Pro montáž desek můžete využít klasické vruty, vyřezat větrací otvory a natáhnout kovové pletivo, které se připevní pomocí sponek. Různé skalky a pozadí lze do OSB terárií snadno vlepit pomocí lepidla na obklady a zasypat je vrstvou písku. Poté stačí už jen doplnit elektroinstalaci a OSB terárium je připraveno k použití.
Tento XLS soubor byl převzat z webu poradna.net