OSB desky jako součást venkovní omítky

OSB desky, nebo také dřevoštěpkovité desky, jsou jedním z nejvyužívanějších stavebních materiálů. Vysokou oblibu si získaly díky příznivému poměru ceny a výkonu, univerzálnosti a obecně velmi snadné manipulaci, kterou zvládne i méně zkušený stavitel kutil. S OSB deskami se setkáme samozřejmě nejen u dřevostaveb a systému stavby, která je založena primárně na bázi dřeva. Jsou často využívány v interiérech jako součást podlah, stropů či jako finální povrch (struktura umožňuje až dekorativní využití). My se ale zaměříme na jejich využití jakožto součást venkovní omítky. Je to vůbec možné, a jaké jsou limity OSB desek?

Základní fakta a pohledy

V současnosti není problémem nakoupit si všechen potřebný materiál a pustit se do úprav vaší stavby téměř okamžitě. Bohužel se často stává, že stavitelé nejdříve budují a s příchodem prvních prasklin na omítce stavby se začínají ptát, kde se stala chyba.

OSB deska je jako stavební materiál primárně určena pro interiér staveb, ale to neznamená, že je není možné použít jako součást fasád. Z převážné většiny je OSB deska tvořena dřevem a není odolná vůči vodě. Je však možné zakoupit typy OSB desek, které jsou odolné vůči vlhkosti nebo je zde nebezpečí narušení struktury desky (tzv. bobtnání) velmi eliminováno. Rozdíl mezi interiérem a exteriérem nemusí tedy pro stavebníka hrát tak významnou roli, pokud zamezí vnikání vlhkosti a hlavně vody.

Otázku omítnutí OSB desek budeme řešit nejčastěji u tzv. provětrávaných fasád. Desky zde plní funkci těsnící (nebo jinak záklopu), kdy drží na místě námi zvolený tepelně izolační materiál. OSB desku je samozřejmě nutné omítnout a zde nastává rozpor. Někteří odborníci tvrdí, že je možné omítnutí přímo na OSB desku, jiní říkají, že vzhledem k vysokým dilatačním změnám je nutné umístění další tepelně izolační vrstvy, která tyto změny vyváží.

Jak určitě ne…


U tohoto příkladu vycházíme z diskuzí, kterých je na internetu až překvapivě velké množství.


Dobrý den, minulý rok jsem na OSB desky nanášel venkovní omítku, ale nyní se začínají v hraně objevovat praskliny a bojím se, že celá omítka spadne. Můj strach utvrdil i příspěvek, který jsem nalezl, a uživatel v něm píše, že na OSB desky v interiéru dal 2 mm lepidla Cemix Standard, překryl perlinkou, nechal měsíc vyschnout a stejně mu pak jemná štuková omítka popadala. A to se jednalo o interiér…

Já jsem postupoval takto: OSB desky jsem samozřejmě penetroval Sokratem (jedná se o běžný penetrační nátěr pod tmely a fasádní nátěrové hmoty), perlinku jsem přidělal sponkovačkou a vše jsem ve dvou vrstvách potáhl flexi lepidlem. Pak samozřejmě následoval jako poslední vrstva štuk. Jak už jsem psal, tak jsem si všiml malých prasklinek a asi to bude pokračovat dále.


Výše uvedená zkušenost nám jasně ilustruje neprofesionální provedení, které bohužel může vyústit v kompletní předělání omítky. Jak by měl vypadat optimální postup?

Jde to i lépe

Výše uvedený postup byl od počátku špatný. Nejdříve je nutné napenetrovat OSB desku kvalitní penetrací. Na trhu se jich nachází celá řada (při výběru pamatujte, že OSB deska je nesavým materiálem – může to znít překvapivě, ale je to tak). Pro penetraci můžeme doporučit kupříkladu tyto výrobky: Weber.favo haft od společnosti Weber (disperzní penetrační nátěr), Ceresit CN 94 (impregnuje i proti vlhkosti) od společnosti Ceresit či Botament D 15 (klasický kontaktní nátěr).

Na vrstvu penetrace nyní přijde vrstva lepidla (kupříkladu od společností BASF nebo Cemix), do které je vtlačena perlinka. Pro dosažení požadované trvanlivosti je nutné perlinku opatřit ještě druhým nátěrem lepidla. Pozornost věnujte spárám a nárožím. Ty jsou nejčastěji náchylné k případným prasklinám a je nutné je vyztužit. Pásy perlinky tedy zajistíte tyto problematické oblasti a až poté pokládáte sítě celoplošně.

Lze očekávat, že OSB desky budou v průběhu roku pracovat a spáry budou vystaveny zatížení, které by mohlo ve výsledku vést k prasklinám. Doporučujeme tedy zvážení umístění vrstvy 25 až 30 mm pěnového polystyrénu. Síťka ve spojení s polystyrénem umožňují OSB deskám pracovat a mírná dilatace již není problémem.

Na co nezapomenout a rady na závěr

  • Důkladně ověřujte specifikace všech použitých materiálů (informujte se přímo u výrobce)
  • Nezapomeňte, že i OSB desky se mohou lišit dle jejich výrobce, a to i velmi značně
  • Zvažte vhodnost využití OSB desek a porovnejte je s jinými alternativami (kupříkladu Fermacell)