Štípané palivové dřevo

Dřevina Cena bez DPH/paleta
paleta =1,6 SPRM
záloha za paletu 150,-Kč, při vrácení je účtován poplatek za amortizaci palet 30,- Kč
BUK 33cm 2.588Kč vč. DPH 15%
DUB - MIX 33cm listnaté tvrdé 2.350Kč vč. DPH 15%
BŘÍZA 33cm 2.200Kč vč. DPH 15%
SMRK 33cm
1.600Kč vč. DPH 15%
palivo špalíkované - pytel (15kg) 115Kč vč. DPH 15%
odpadové dřevo (krajiny / odsámky)

cena 300,- Kč/balík vč. DPH

délka balíku 3metry
průměr balíku cca 80cm

tuhý podpalovač (100kusů) 119,- Kč vč. DPH tuhý podpalovač
zápalky krbové 50kusů extra dlouhé 49,- Kč vč. DPH zápalky krbové - extra dlouhé
třísky na podpal 149,- Kč vč. DPH

Možnost dodání štípaného paliva v délce polen 25cm, cena je navýšena o 130,- Kč/paleta

Prodej štípaného palivového dříví v Ondřejove - okres Praha-východ cca 25 minut autem od Prahy.

Nákup dřeva od A do Z

Plánujete nakoupit zásobu dřeva na zimu? Co vše je potřeba vědět, než se do toho pustíte? Jakou dřevinu zvolit a v jakém množství? Níže najdete veškeré nezbytné informace.

Před nákupem dřeva: Co je dobré znát

V první řadě je nutné si ujasnit, jaké dřevo vůbec vybrat. Palivové dřevo lze v zásadě rozdělit na měkké a tvrdé. Zatímco měkké z jehličnatých a listnatých stromů (např. smrk, borovice, modřín, lípa či olše) je určeno na zátop, tvrdé z listnatých stromů (např. dub, buk, habr, bříza, akát nebo jasan) se hodí pro krby a do krbových kamen.

Nejspíš vás bude také zajímat cena. V poměru výkon/cena bývá z důvodu vysoké výhřevnosti zpravidla finančně nejvýhodnější tvrdé palivové dřevo z listnatých dřevin. Ohledně výhřevnosti pak platí jednoduché pravidlo: výhřevnost se zvyšuje o to více, o co má tvrdé i měkké palivové dřevo nižší vlhkost.

Vlhkost dřeva se uvádí v procentech. Čerstvě vytěžené dřevo mívá průměrně 50% vlhkost a při samotném nákupu je dobré hledat dřevo s vlhkostí 25 % a nižší. Nejlépe hoří a vysoké tepelné účinky má pak dřevo proschlé pod 20 %. Takové dřevo by mělo schnout ve vhodných podmínkách (např. pod provětrávaným přístřeškem, kde nebude zbytečně navlhat a plesnivět) minimálně 2 roky.

Typ a množství dřeva

Už jsme se zmínili o jednotlivých druzích dřevin. V našem obchodě najdete štípané palivové dříví, a to jak měkké vhodné na zátop, tak kvalitní tvrdé ideální pro vytápění krbovými kamny. Buk, dub, bříza či smrk – stačí si jen vybrat podle vašich požadavků a nároků. Dřevo prodáváme v Ondřejově v okrese Praha-východ, cca 25 minut autem od Prahy.

Co se týče palivového dřeva, při nákupu se můžete setkat hned s několika měrnými jednotkami. Co jednotlivé z nich znamenají a jaký mají objem?

  • PRM – prostorový metr: počítá se pro složené hráně dříví o rozměru 1x1x1 metr včetně volných prostorů.
  • SPRM – sypaný prostorový metr: jde o množství dříví vysypaného do prostoru 1x1x1 metr. Pro tento objem se také používá označení VLM – volně ložený metr. SPRM či VLM = zhruba 0,65 PRM, v závislosti na délce polínka (zjistíte se, až po složení dřeva do ohraničeného prostoru).

Zásobu dříví na topnou sezónu pak pořizujte podle toho, na co jej budete využívat. Pokud dřevem budete jen příležitostně přitápět, postačí množství do 8 PRM (tj. zhruba 12,5 SPRM), pro vytápění bez ohřevu vody se vybavte 15 – 25 PRM (tj. cca 23 – 39 SPRM) a pro topení i ohřev vody je vhodné se zásobit asi 30 PRM (tj. asi 46 SPRM).

Naše tipy na topení dřevem z osobní zkušenosti:

  • Balení v PRM a SPRM jsou vhodná pro různé druhy uživatelů.
  • SPRM vyžaduje méně práce a vyplatí se tak spíše krbařům a lidem, kteří dřevem topí jen občas.
  • Zpracování dřeva koupeného v PRM vyžaduje investice do nářadí – elektrická pila nebo cirkulárka (1 500 – 5 000 Kč za elektrické verze/220V, 5 000 Kč a více tisíc za benzínové či 380A u cirkulárky).
  • Do krbu je vhodnější měkké dřevo, pokud chcete slyšet, jak praská.

Články