Jsou nejlevnější pelety na topení to správné řešení?

Pelety dlouhodobě patří mezi nejlevnější paliva a kromě jiného je vytápění s nimi velmi čisté a ekologické. Je však nákup nejlevnějších pelet na topení tím správným řešením?

Jak poznáme kvalitní pelety?

Stále oblíbenější pelety jsou dnes dostupné v mnoha různých podobách. Na trhu můžeme najít rozmanité pelety z rostlinné biomasy, stejně jako dřevní pelety z mnoha druhů dřeva. Hned na začátek je třeba říci, že kvalitní dřevní pelety jsou oproti alternativním rostlinným peletám sice dražší, na druhou stranu však poskytují mnohem větší komfort – jsou výhřevnější, produkují méně popela a nespékají se. Jak je ale rozeznáme od ostatních?

Kvalitní dřevní pelety se vyrábí lisováním pilin a hoblin bez kůry. Mají extrémní hustotu a nízký obsah vody – ten je důležitým parametrem pro výhřevnost paliva i dlouhodobé opotřebení kotlů. Tyto pelety též mohou mít různou barvu – v závislosti na druhu dřeva, ze kterého jsou vyrobeny. Kvalitu a jakost tedy nelze posuzovat podle barvy, je třeba ji posoudit podle normy. Parametrů, které musí kvalitní peleta splňovat, je celá řada.

Náš tip: Víte, jak se vyrábějí pelety? Přečtěte si informace o výrobě pelet. A na kolik ročně přijde vytápění? To vám prozradí náš článek o topení peletami.

Kvalita zaručená mezinárodním certifikátem

Jistotu kvality máme například při koupi pelet pod označením ENplus. Toto kulaté logo je mezinárodním certifikátem potvrzujícím nejen vysokou kvalitu paliva, ale i odpovídající skladování a dodávku distribuční firmou. Certifikace ENplus rozděluje pelety do tří tříd – ENplus A1, ENplus A2, EN B. Pelety spadající do těchto tříd se navzájem liší se svými vlastnostmi a také druhem dřeva, z něhož byly vyrobeny. Pro domácí používání jsou doporučené pelety ENplus A1.

Pelety jako takové mívají obecně výhřevnost 15–20 MJ/kg, obsah vody do 10 % a popela méně než 1 %. Dřevní pelety nejvyšší jakosti ENplus A1 (např. pelety nesušené ze smrkového dřeva) jsou vyráběny z dřevní biomasy zbavené kůry, mají vysokou výhřevnost v rozmezí 18–20MJ/kg, obsah vody 8 % a popela pouze 0,5 %, nízký podíl jemných částic do 1 %.

Nejlevnější pelety na topení? Cena není všechno

Další značky již podle odborníků nemusí disponovat 100% zárukou kvality, ale jejich jakost je pořád lepší než u tzv. no-name pelet z dovozu. U těchto pelet už ani nevíme, co všechno obsahují – mohlo tam být slisováno prakticky cokoliv. Diskutovaným tématem jsou také alternativní pelety, což je v podstatě jakýkoli rostlinný materiál, který byl slisovaný do tvaru pelet. Vyrábí se zpravidla ze zemědělských odpadů vzniklých v rostlinné výrobě, od slámy, plev přes různé natě či šťovík až po další biomasu rozmanitého původu.

Toto palivo patří mezi nejlevnější pelety na topení – jeho cena je oproti certifikovaným dřevním peletám poloviční. Prvotní úspory z nákupu těchto pelet jsou sice zajímavé, ale později mohou vzniknout nejrůznější problémy, které mohou mít na naši peněženku mnohem vyšší finanční dopad, než kolik jsme předtím ušetřili.

Nejlevnější pelety na topení mají totiž zpravidla nižší výhřevnost a ve výsledku jich proto spálíme více. Navíc zanášejí kotel, který mohou nakonec i poškodit (např. kvůli spékání popela, špatné soudržnosti pelet, produkci agresivních spalin apod.).

Když si spočítáme, na kolik nás pořízení speciálního kotle vyšlo a kolik by stála jeho případná oprava či dokonce výměna, nevychází z toho zrovna příznivá čísla. Nákup těch úplně nejlevnějších pelet na topení, které jsou většinou nevalné kvality, se nám tedy ve výsledku příliš nevyplatí. Sečteno a podtrženo – pokud bychom na pořízení tohoto paliva hleděli pouze optikou ceny, není to z hlediska úspor úplně správné řešení. Vyplatí se hledat opravdovou kvalitu, kterou však přitom lze sehnat za rozumnou cenu.

Nejlevnější kvalitní pelety na topení? Z Česka!

Ve srovnání s Rakouskem, Německem, Švýcarskem či Itálií jsou nejlevnější kvalitní dřevní pelety na topení vyrobené v České republice – zatímco ve Švýcarsku vyjde tuna na 390 EUR, u nás ji pořídíme za zhruba 238 EUR. Ceny v roce 2012
Ceny těchto pelet se také stabilně drží velmi nízko a na jaře a v létě bývají ještě o 10–20 % levnější (je nižší poptávka a větší zásoba pelet). Podívejte se na naši nabídku na nejlevnější kvalitní dřevní pelety.