Jsou nejlevnější dřevěné brikety to správné řešení?

Dřevěnými briketami lze topit ve všech typech kotlů na dřevo, uhlí nebo v krbových kamnech. Patří tak k zajímavým alternativám vytápění, avšak před jejich nákupem je třeba zvážit všechna pro a proti. Nejlevnější dřevěné brikety totiž nemusí být ve výsledku tím nejvýhodnějším řešením. Proč?

Dřevěné brikety volte nejen podle ceny, ale i kvality

Dřevěné brikety se často označují za palivo budoucnosti. Důvodů pro takovéto označení je hned několik – mají vysokou výhřevnost, jsou šetrné k životnímu prostředí, pohodlně se používají, dobře se skladují (i dlouhodoběji) a jsou také cenově dostupné. Je však třeba dát pozor na to, do jakých briket investujete.

Při nákupu paliva samozřejmě každý z nás hledí na to, za jakou cenu jej pořídí. Volba pouze optikou ceny však může vést k nepříjemným následkům. Nejlevnější dřevěné brikety totiž často mohou být vyrobeny z nepříliš kvalitních materiálů, které nemají tak vysokou výhřevnost a ani pohodlné používání. Nekvalitní palivo vám doma nakonec může způsobit více škody než užitku.

Kvalitní dřevěné brikety dobře a dlouho topí

Pro skladování dřevěných briket potřebujete jen suché místo. Chlad, mráz ani atmosférická vlhkost tomuto palivu nevadí.

Při topení dřevěnými briketami rozděláme v kotli či kamnech klasicky oheň, necháme otevřený přívod vzduchu. Ten se po rozhoření briket přivře. Po zhruba půl hodině totiž dřevěné brikety přestanou hořet plamenem a začnou žhnout – to jim vydrží ještě řadu hodin a po celou tu dobu budou vydávat potřebné teplo.

Náš tip: Při topení dřevěnými briketami nechte vždy při zatápění a přikládání ve spalovacím prostoru dostatek místa. Brikety totiž při hoření zvětšují svůj objem. Zkuste spalovací prostor nejprve naplnit z poloviny, poté uvidíte v praxi, kolik je potřeba nechat místa.

Kvalitní dřevěné brikety pak při hoření produkují pouze malé množství kouře bez škodlivých plynů. Vzniklý popel dokonce můžete používat jako účinné hnojivo na svou zahrádku, neboť obsahuje draslík.

A zde se opět dostáváme k tomu, proč se ty nejlevnější dřevěné brikety nemusí vždy vyplatit. Nejenže bude pravděpodobně potřeba častěji přitápět (z důvodu nižší výhřevnosti, než mají kvalitnější dřevěné brikety), ale také vám v komíně může vznikat větší množství zplodin, které budou ve výsledku poškozovat i kotel či kamna.

Parametry kvalitních dřevěných briket:

 • vysoká výhřevnost – cca 18–20 MJ/kg, což je o 40 % více než má hnědé uhlí,
 • rozumný poměr cena/výkon,
 • dlouhá doba hoření – hoří jako dřevo, avšak žhnou jako uhelné brikety,
 • dá se s nimi topit i na udušený vzduch, kdy dřevo nehoří,
 • snadná manipulace,
 • dlouhodobější skladování bez obtíží,
 • bezproblémové vytápění ve všech kotlech na dřevo, dřevoplyn, uhlí, v krbových kamnech,
 • ekologické palivo s nízkou popelnatostí a čistým provozem,
 • oproti nerozřezanému a nerozštípanému palivovému dřevu je to způsob vytápění s minimální náročností na přípravu,
 • v porovnání s řezanými a štípanými poleny vysoce výhřevného palivového dřeva (např. dub) vychází dřevěné brikety často i levněji,
 • při srovnání s uhlím a zemním plynem jsou až o několik tisíc levnější,
 • 1 tuna kvalitních dřevěných briket průměrně nahradí 4–5 kubíků palivového dřeva, 1,5 tuny hnědého uhlí, 800–850 kg černého uhlí.

Akce: Nejlevnější kvalitní dřevěné brikety

Dřevěné brikety se také vyplatí nakupovat najednou ve větším objemu. Jejich cena je vždy výhodnější při nákupu nad 1 tunu. Podívejte se na naši akční nabídku na nejlevnější kvalitní dřevěné brikety.