Tipy a rady: Montáž palubek
Palubkové podlahy jsou investicí na mnoho let. Je tedy důležité dobře zvolit jejich dodavatele a vědět co nejvíce o jejich správné montáži. Samozřejmě doporučujeme instalaci specializovanou firmou, ale velmi zruční kutilové či stavebníci by montáž jistě zvládli sami.
Společnost Avydon vám nabízí velmi kvalitní podlahové palubky, které jsou vhodné nejen do domácností. Samozřejmostí je využití smrku a borovice, ale taktéž luxusního sibiřského a evropského modřínu. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, tak nás neváhejte kontaktovat, nebo se přijeďte o kvalitě našich výrobků přesvědčit osobně.
Jak postupovat při montáži podlahových palubek?
Každá instalace podlahy je jedinečná a musí se vypořádat s aktuálním prostředím, výzvami a problémy. Podlahové palubky jsou materiálem, který umožňuje několik variant instalace a nelze autoritativně říci, že jeden je lepší než druhý. Hlavní je poslouchat a vyhledávat pozitivní i negativní zkušenosti klientů a dle nich se snažit předejít neočekávaným a nechtěným událostem.
- Jaké je ideální, tedy potřebné množství? Tuto informaci konzultujte s prodejcem podlahových palubek a případně s realizátorem pokládky. Průměr podlahové palubky představuje tzv. krycí šířka a šířka pera (zpravidla 8 až 10 mm). Rezerva, která by měla být dostačující i s prořezem, je cca 10 %.
-
Jaká je vhodná tloušťka? Pokud plánujete vybavit podlahovými palubkami obývací pokoj, chodby či kuchyň, tak zvolte tloušťku minimálně 15 mm. Obecně tedy mluvíme o vnitřním použití. Pokud mají být podlahové palubky využity v interiérech s plánovaným vysokým zatížením, tak je nutné vyslechnout rady statika, který zhodnotí celou skladbu podlahy.
V naší nabídce naleznete i palubky určené pro venkovní použití, převážně na terasách. Jsou vyrobeny z velmi odolného dřeva, které je možné vystavit extrémnímu zatížení a přírodním vlivům. -
Pozor na vlhkost. Dřevo je materiálem, který nikdy nepřestává pracovat. To samozřejmě platí i u podlahových palubek a musíme s tím počítat. Dřevo, ze kterého jsou palubky vyrobeny, je vysušeno na úroveň cca 10% (zjistíte u výrobce) a tato vlhkost by měla být garantována. Proč je to důležité? Při skladování a přepravě (výjimečně při nedodržení výrobních postupů) se u palubek může vlhkost změnit.
Podlahové palubky musí být pokládány při tzv. rovnovážné vlhkosti – vlhkost palubek a prostředí, kde je prováděna pokládka, musí být v souladu. V některých případech je nutné, aby podlahové palubky prošly procesem aklimatizace, tedy dosáhly požadované a vhodné vlhkosti. Odborník by měl dle ročního období, místa realizace, typu vytápění stavby, jejího účelu a dalších faktorů určit, zda je aklimatizace potřeba a kdy je ideální čas pro provedení pokládky podlahy. -
Jak na montáž? Skladbu dřevěné podlahy určuje projektant a případně statik. Nelze pouze položit palubky a myslet si, že je vše hotovo. Pokud nejste opravdu zkušení stavitelé, tak raději svěřte realizaci odborníkům.
Podlahové palubky jsou pokládány na podkladový rošt, který musí mít dostatečnou nosnost. Kvalitně provedený rošt umožňuje realizaci podlahy i z palubek menší tloušťky, čímž docílíte ekonomických úspor. Odborníci se shodují i na faktu, že podlahy s roštem mají delší životnost a celkově lepší vlastnosti.
Součástí každé dobře provedené podlahy musí být i spáry mezi palubkami. V období topné sezóny dochází ve vytápěných místnostech ke snižování vlhkosti, což má vliv i na podlahové palubky, které mění svou šířku. Podlahu bez spár tedy realizovat nelze, ale lze je minimalizovat. Nikdy nelepte palubky ve spoji „pero – drážka“! -
Povrchová úprava. Podlahové palubky se ošetřují po provedené montáži. Na trhu se nyní nachází obrovské množství produktů – lazur, laků, olejů či vosků. Postup povrchové úpravy by vám měl doporučit výrobce palubek. Existují dřeva, která vyžadují odborné ošetření, a některá jsou naopak relativně bezúdržbová. Nevhodně zvolený lak či lazura může natropit více škody než užitku (nebo bude efekt jiný, než očekáváte), takže se nejdříve informujte u dodavatele palubek a pro maximalizaci informací můžete kontaktovat i výrobce prostředku, kterým plánujete dřevo ošetřit.